usuwanie referral ga4

Wykluczenia domen odsyłających GA4

W jaki sposób można wykluczyć niechciane Referral z GA4? Odesłania z płatności i bramek często sprawiają, że ruch wydaje się być zaburzony. GA4 nie daje tak prostej możliwości pozbycia się niechcianego ruchu choć jest to możliwe.

Czym są Referrale?

W kontekście Google Analytics 4 (GA4), „referrale” odnosi się do informacji dotyczących źródła ruchu, które przekierowało użytkownika na Twoją witrynę. W GA4 analiza źródeł ruchu jest kluczowym elementem, który pomaga zrozumieć, skąd pochodzą użytkownicy, którzy odwiedzają Twoją stronę internetową.

W referalach będą więc informacje o tym z jakich witryn trafiają na stronę użytkownicy, w danych znajdziemy także informacje o ich zachowaniach, przepływie ruchu itd. Czasem zdarza się, że dany ruch jest niechciany, a pozbycie się go wręcz niemożliwe. Dlatego warto jest go usunąć bardziej „radykalnie”

W jaki sposób usunąć referrale z GA4?

Zacznijmy więc od zalogowania się do GA4. Następnie przechodzimy do elementu Administarcja poprzez kliknięcie w koło zębate na dole strony po lewej.

W kolejnym kroku klikamy w sekcji Zbieranie i modyfikowanie danych w Strumień danych.

Źródło: własne, 06.03.2024

Następnie przechodzimy do sekcji skonfiguruj Skonfiguruj ustawienia tagów.

Źródło: własne, 06.03.2024

W kolejnym kroku rozwijamy listę i wybieramy z niej Lista niechcianych witryn odsyłających:

Źródło: własne, 06.03.2024

Teraz ostatnim co należy zrobić jest wybór wyrażenia i wpisanie domen, z których chcemy pozbyć się odesłań. Następnie kliknięcie w przycisk Zapisz.

Źródło: własne, 06.03.2024

Podsumowując jest to wdrożenie dosyć proste a pozwalające w bardziej precyzyjny sposób segregować ruch oraz pozbywać się niechcianych referrali w GA4.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *