Jak uruchomić JSON-LD z GTM

JSON-LD z wykorztaniem Data Layer i GTM

Dane strukturalne są ważnym elementem strony. Pomagają użytkownikom odnajdywać to czego właśnie szukają. Jak zmieniać dynamiczne JSON-LD przy pomocy Data Layer?

Dane strukturalne JSON-LD

W zeszłym tygodniu poznawaliśmy możliwości dodawania danych strukturalnych do strony. Ze względu na to, że prowadzę blog zależy mi na tym, aby przyciągać do strony użytkowników zainteresowanych danymi artykułami. Dlatego też mój „kod” skupiał się na pojedynczym wpisie na blogu z wpisanymi na sztywno informacjami takimi, jak tytuł, zdjęcia, link do artykułu itd.

json-ld
Źródło: Własne, 07.01.2018

Lenistwo jest matką wynalazków

Ze względu na to, że nie będę za każdym razem osobno dla każdego artykułu dodawać tagu i modyfikować kod uznałam, że wykorzystam zmienne warstwy danych, żeby rozbudowane wyniki wyszukiwania generowały się same.

W celu modyfikacji podstawowego kodu musiałam wybrać coś co mogłoby się zmieniać. W przykładzie będzie to tytuł.

Po zalogowaniu się do GTM wybrałam z lewej kolumny zmienne. Następnie w celu dalszej konfiguracji wybrałam typ Zmienna warstwy danych. W rubryce nazwa zmiennej warstwy danych wybrałam element strony, w moim przypadku tytuł, który będzie modyfikował się automatycznie. Ostatnim elementem tego ustawienia jest wersja warstwy danych – wersja 2.

json-ld data layer
Źródło: Własne, 15.01.2018

Jak połączyć, żeby się połączyło

Wszystko pięknie ładnie, ale nadal oba ustawienia nie są ze sobą połączone, czyli najzwyczajniej w świecie nie działają. Aby działały musimy wrócić do naszego tagu i zrobić tam magie (no może nie do końca, ale trzeba tam trochę pozmieniać). Wróćmy więc do tagu.

Aby zmienić element headline, czyli tytuł wyświetlany użytkownikowi musimy wykorzystać zmienną warstwy danych, którą stworzyliśmy i pozwolić jej zastępować tytuł automatycznie.

json-ld data layer
Źródło: Własne, 15.01.2018

W tym celu linijkę kodu

„headline”: „Rozszerzenie Promocji”,

zastępujemy zmienną o nazwie Tytuł artykułu. Będzie to wyglądało w następujący sposób: „headline”: „{{Tytuł artykułu}}”,

json-ld data layer
Źródło: Własne, 15.01.2018

Po co to wszystko?

Bądź prawdziwym jedi i wykorzystuj wszystkie możliwości GTM bez bezpośredniej ingerencji w kod strony. No i przede wszystkim ułatw sobie codzienną pracę. Nic przecież tak nie męczy jak praca i trzymanie świetlnego miecza.

Po za tym takie wykorzystanie warstwy danych umożliwia poprawę wyglądu wyników wyszukiwania, dodawanie informacji zachęcających użytkowników do wejścia na stronę i odpowiada standardom Google.

json-ld data layer
Źródło: wifflegif.com, 15.01.2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *