Premiery na Facebooku – nowy format wideo

Najgorsze w relacjach na żywo jest to, że nie wiadomo jak będą wyglądały i czy w ogóle ich transmisja się odbędzie. Facebook wychodzi na przeciw twórcą i umożliwia im tworzenie premier. Czym są premiery na Facebooku i jak z nich korzystać?

Czym są premiery na FB?

Premiery są nowym formatem wideo dostępnych na Facebooku. Można by rzec, że są udoskonaloną wersją transmisji Live, którą w łatwiejszy sposób można moderować.

Premierę można dodać do harmonogramu publikacji i wyświetlać ją jako transmisję na żywo na FB.  Przed wyświetleniem transmisji użytkownicy tj. subskrybenci mogą kliknąć post dotyczący planowanej premiery i otrzymać powiadomienie o zbliżającej się emisji (otrzymają powiadomienie na 20 minut przed planowaną premierą). Po jej zakończeniu film będzie widoczny na stronie jako post.

No i dobra film dodany, harmonogram ustawiony, subskrybenci są. Gdzie ta nowoczesność? Przede wszystkim w efektywnej moderacji. W standardowych transmisjach na żywo czasem natłok pytań i problemów technicznych jest tak duży, że twórca ma problem z odpowiadaniem na komentarze, skupieniem się na tym co mówi i robi, a przez to treści są dziadowe. W przypadku nowego formatu wideo użytkownicy mogą komentować materiał, klikać Lubię to! oraz go udostępniać, a moderator może w aktywny sposób reagować na interakcje z filmem. Ważne jest także to, że jeśli mamy w nosie to, co dzieje się z wideo i oglądającymi możemy wrzucić film w harmonogram i się zdrzemnąć. Wideo i tak zostanie wyświetlone.

Wymagania premier na Facebooku

Żeby jednak nie było zbyt łatwo film musi mieć określone parametry (nie są one zbyt wymagające):

 • Filmy premierowe muszą trwać co najmniej 30 sekund;
 • Filmy mogą mieć maksymalnie 30 klatek na sekundę;
 • Sugerowanym formatem wideo jest MP4;
 • Kodekiem wideo musi H264;
 • Kodekiem audio musi być AAC;
 • Filmy mogą mieć maksymalną rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli;
 • Maksymalny rozmiar pliku dla premiery wynosi 10 GB.

Optymalny współczynnik proporcji przesyłanego obrazu miniatury wynosi 1,91 : 1. Obrazy o innych współczynnikach są automatycznie przycinane. Minimalny wymagany rozmiar to 400 x 150 pikseli.

Są też pewne ograniczenia:

 • Filmy wcześniej transmitowane na żywo nie mogą być premierami. Natomiast edytowane i zmienione wersje transmisji wideo na żywo, takie jak zajawki czy podsumowania, mogą zostać zakwalifikowane jako premiery;
 • Sprzedawane serie, które zostały wcześniej wydane w Internecie, mogą mieć premierę jedynie na Facebooku;
 • Filmy, które zostały wcześniej wydane w Internecie, nie mogą zostać zakwalifikowane jako premiery;
 • Filmy, które miały już premierę na Facebooku, nie mogą mieć ponownej premiery;
 • Filmy, które już zostały dodane na Facebooku, nie mogą mieć premiery.

Po zaplanowaniu premiery plik nie powinien już być edytowany. Jeśli chcesz zamienić go na zaktualizowany lub stały materiał wideo, zalecamy zrobienie tego z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem.

Jak ustawić premiery na Facebooku?

Załóżmy, że spełniamy wszystkie wymagania. Ogarnęliśmy film, wiemy czego się spodziewać i teraz chcemy wykorzystać nowy format wideo na FB. Jak to zrobić krok po kroku?

Wchodzimy na naszą stronę na FB. Z górnego paska wybieramy Creator Studio.

 

Premiery na fb
Źródło: Własne, 30.09.2019

Następnie klikamy w menu po lewej stronie i wybieramy Pulpit. Z środkowej części ekranu suwakami wybieramy Zwiększ aktywność dzięki premierom i w ostatnim kroku z sekcji poniżej wybieramy Premiery. Et voilà 🙂

Dodawanie premier na fb
Źródło: Własne, 30.09.2019

Teraz wystarczy dodać film. Klikamy w Utwórz post. A następnie z menu po prawej stronie wybieramy film.

Dodawanie premiery jako posta
Źródło: Własne, 30.09.2019

Przechodzimy teraz do ustawień filmu. Nadajemy mu tytuł, treść posta i tagi, dzięki którym będzie łatwiejszy do późniejszego odnalezienia. Następnie przechodzimy do ustawień Opcje oblikowania (górna prawa część boksu).

Ustawienia filmu jako premiery na fb
Źródło: Własne, 30.09.2019

Klikamy w Premiera i ustawiamy Harmonogram.

WAŻNE!!! Przed faktycznym wyświetleniem wideo użytkownikom zostanie wysłane powiadomienie – 20 minut wcześniej.

Opcje publikowania premiery na fb
Źródło: Własne, 30.09.2019

Następnie wybieramy gdzie ma być wyświetlany post. Dostępne opcje to Watch i Zezwolenie na osadzenie. Aktualności nie da się odklikać i nie są opcjonalne.

Opcje publikacji premiery na facebooku
Źródło: Własne, 30.09.2019

W ostatnim kroku wybieramy opcje moderowania, których odklikanie będzie oznaczało wyłączenie możliwości komentowania, reagowania i udostępniania Premiery na FB przez oglądających.

Możliwe jest także dodanie przycisku przekaż datek – dostępnych w chwili pisania artykułu było 10 fundacji.

Facebook premiery ustawienia
Źródło: Własne, 30.09.2019

Teraz klikamy w zaplanuj. Post wygląda w następujący sposób:

Post premiery na fb
Źródło: Własne, 30.09.2019

Użytkownicy mogą teraz kliknąć w Otrzymaj przypomnienie i obejrzeć wideo. I to byłoby na tyle 🙂 Gdybyście chcieli zobaczyć jak wygląda faktyczne wyświetlenie wideo i moderacja dajcie znać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *